Niektórzy Wenezuelczycy mogą być w stanie zapłacić za nowe paszporty używając Bitcoin’a.

Rząd Wenezueli podobno akceptuje Bitcoin jako metodę płatności w przypadku niektórych wniosków paszportowych.

Wenezuelska Służba Administracyjna ds. Identyfikacji, Migracji i Cudzoziemców, znana jako SAIME, planuje przyjąć bitcoin (BTC) jako nową metodę płatności dla obywateli ubiegających się o wenezuelski paszport. Pierwotnie informacje te zostały ujawnione na poczcie Reddit w dniu 23 czerwca.

Wiadomości o aktualizacji wkrótce dotarły na Twittera, a niektórzy wenezuelscy użytkownicy za granicą potwierdzili te informacje. Cointelegraph hiszpański zdołał również zweryfikować te wiadomości.

„Właśnie zweryfikowałem to osobiście i to jest całkowicie prawdziwe. #Wenezuela, służba imigracyjna, przyjmuje bitcoin do zapłaty. Odnówić paszport lub poprosić o przedłużenie“, napisał użytkownik Twittera, BTCLovera.

Podobnych płatności można już dokonać w kraju za pomocą własnej pseudokryptokryptokryterii Wenezueli, Petro (PTR). Do tej pory jedyną inną opcją był zakup boliwarów za pośrednictwem banku krajowego.

Niedostępna dla Wenezuelczyków w Wenezueli

Co zaskakujące, opcja ta nie wydaje się być dostępna dla użytkowników faktycznie mieszkających w Wenezueli. Nawet autor oryginalnego postu Reddit powiedział, że nie był w stanie zweryfikować opcji już kilka godzin po jej opublikowaniu.

SAIME musi jeszcze oficjalnie potwierdzić nową opcję płatności w jakimkolwiek charakterze. Nie wiadomo, jak długo system był włączony, ani czy istnieje określony typ profilu użytkownika wymagany do uzyskania dostępu do płatności Bitcoin.

Do wydawania i zarządzania adresami płatności SAIME wdrożył BTCPayServer – znany procesor płatności BTC stworzony przez Nicolása Doriera. System wydaje się używać własnego kursu walutowego po cenach rzekomo niższych od rynkowych.

Chociaż UI wskazuje, że płatności kartą kredytową również będą włączone, nie jest jasne, czy metoda ta będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami lub karami.

„Akceptuje ona tylko płatności przy użyciu Bitcoin… Używanie kart kredytowych jest zablokowane. Wkrótce“, wyjaśnił Juan Rios Villasmil, za pośrednictwem Twittera.

Ta rozwijająca się wiadomość może odzwierciedlać ewolucję stanowiska rządu wenezuelskiego wobec Petro. Reżim Maduro ogłosił niedawno, że prawie 15% wszystkich płatności za paliwo w całym kraju dokonywano za pomocą Petro.

Statystyki te wskazują na gwałtowny wzrost, do którego prawdopodobnie przyczyni się nowy plan państwowy promujący powszechne stosowanie tego żetonu.